Pelerinaj la mănăstirile din Oltenia

Viața parohiei August 19, 2016

În perioada 16-18 august 2016, parohia noastră a organizat un pelerinaj la mănăstirile de pe Valea Oltului. Traseul a început cu vizitarea mănăstirilor Bistrița-Neamț și Pângărați din județul Neamț. Apoi am poposit la Mănăstirea Izvorul Mureșului din județul Harghita, unde se află o părticică din moaștele Sf. Ierarh Nicolae.

Drumul a continuat până la Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus din județul Brașov. A doua zi am ajuns pe Valea Oltului, la mănăstirile Turnu, Cozia și Ostrov. Apoi am vizitat următoarele mănăstiri: Govora, Bistrița Vâlcea (moaștele Sf. Grigorie Decapolitul) , Hurezi și Polovragi. A treia zi am vizitat  mănăstirile Tismana (moaștele Sf. Nicodim cel Sfințit), Lainici (Sf. Cuvios Irodion) și Curtea de Argeș unde am avut bucuria de a ne închina la moaștele Sf. Muceniță Filofteea.

Mulțumim lui Dumnezeu pentru aceste binecuvântate zile!