Rasplata ostenelii

Viața parohiei Decembrie 1, 2016

La inceputul vacantei de vara s-a anuntat in biserica rasplata pentru cei ce participa cel mai des la slujbele si activitatile desfasurate in parohie, si anume un pelernaj gratuit la manstiri. O parte dintre cei ce s-au ostenit mai mult au mers pe data de 8 octombrie intr-un pelerinaj la manastirile din Neamt, urmand ca cealalta parte a tinerilor ostenitori sa mearga si ei cand timpul ne va permite.  O prima oprire s-a facut la Schitul Vovidenia, unde ne-a vorbit Parintele Arhimandrit Mihail Daniliuc, apoi s-a mers la Manastirea Neamt si Schitul Icoana; dupa care ne-am indreptat catre Manastirile Secu si Sihastria. De aici am urcat la Manastirea Sihla si la Pestera Sfintei Cuvioase Teodora si am coborat la Manastirea Agapia.

Nadajduim ca acest pelerinaj sa fi fost de un real folos duhovnicesc tinerilor participanti, iar celor mai putin ostenitori un indemn la mai multa ravna in lucrarea duhovniceasca.